с.Гупали

Гупали́ — село в Україні, у Любомльському районі Волинської області. Населення становить 220 осіб.

Географія[ред. | ред. код]

Поза селом Гупали протікає річка Прип'ять.

Історія[ред. | ред. код]

Перша згадка — 1720 роки. За народною легендою, оскільки це село було віддалене від центральної садиби і до нього треба було добиратися через піски, довго йти, «гупати», тому називається Гупали.

По «Клірових відомостях за 1796 р.» в Гупалах було З6 дворів, у яких проживало 102 чоловіки і 95 жінок.

Історія Гупалівської школи[ред. | ред. код]

Цей розділ не містить посилань на джерела(липень 2020)

15 листопада 1912 р., у селі Гупали було відкрите однокласне сільське училище, розміщене в найманому будинку. На утримання від науки в рік виділялось З90 руб. і від земства — 261 руб. Навчалось 60 хлопців і 7 дівчат. Вчитель Купріян Омелянович Косенко отримував платні З60 руб. в рік і за закон Божий — 60руб. При училищі було 0,5 десятин землі.(Дані взято з довідника за 1914 р.) Навчання в школах велося польською мовою.

У 1934 році вперше в селі Гупали була заснована початкова школа. Тісна двокімнатна хата не була пристосована до нормального навчання. Потрібно було шукати вихід з такого стану. І ось за рішенням зборів селян і згодою господарів на приватній квартирі жительки села Кумири Анастасії було  відкрито більш придатні для навчання класи.

В 1937 році було прийнято рішення про початок будівництва нового шкільного приміщення з цегли. Для цього було оподатковане кожне господарство в розмірі 28 злотих. Жителі села дуже швидко зібрали кошти на загальну суму 18850 злотих. Восени 1943 року було шкільне приміщення було зруйноване.

У 1962 році нова біда спікала відбудоване після війни приміщення: пожежа пошкодила школу. Протягом двох років школа була відбудована.

Населення[ред. | ред. код]

Згідно з переписом УРСР 1989 року чисельність наявного населення села становила 446 осіб, з яких 205 чоловіків та 241 жінка[1].

За переписом населення України 2001 року в селі мешкало 417 осіб[2].

Мова[ред. | ред. код]

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року:[3]

Мова

Відсоток

українська

99,05 %

російська

0,95 %

Соціальна інфраструктура[ред. | ред. код]

Серед основних об'єктів інфраструктури села слід відзначити:

• Гупалівську ЗОШ І-ІІ ступенів;
  • будинок культури;
  • бібліотеку;
  • Фельшерсько-акушерський пункт

Уродженці[ред. | ред. код]

• Смоляр Іван Дмитрович (1961—2015) — молодший сержант Збройних сил України, учасник російсько-української війни.