с. Нудиже

Історія

Територія села була заселена в період енеоліту і бронзового віку. Там виявлено кременеві сокири, фрагменти посуду шнурової кераміки, які датуються ІІІ-ІІ тис. до н.е.

Село розміщене на піскуватих дюнах і маловрожайних землях при старому тракті з Любомля до Ратна.

Вперше населений пункт Нудиже згадується в документах 1441 року. В поборових книгах за 1533 рік зазначено податки, які платило село.

Згідно люстрації Любомльського староства за 1564-1565 роки, село Нудіш мало 18 робітних кметів, які проживали на 8 дворищах. Щорічний податок платили по 10 грошів 9 денаріїв, крім того, здавали курей, яйця, овес, мед, яловичину і вепра. Загородників у селі було 6, рибалок 3, що мали вільні лови на озері. В селі був тесляр, водяний млин, корчма. Платили також двадцятину за овець і мостове. Всього селянам платили в рік 107 флоринів 8 грошів. У Нудизьких лісах заготовляли на експорт до Гданська поташ і інші лісові товари, а на сіножатях заготовляли 3 стіжки сіна до замкового фільварку.

Село Нудиже в ХVІ ст. було приписане до Любомльського замку. Платило податки з 2 ланів і одноколісного млина. Кметі мали повинність відробляти на замковому фільварку 9 днів на рік різних робіт. В їх обов’язок входило привезти до замку в Любомль 5 возів дров у рік. Серед платників податків згадуються імена кметів: Жанець Мічович, Жук Тивон, Хведець Степанчич, Остапко, Іванець Якович, Степан Палатич і ін. Біля села було два малих озера, але не багатих рибою, а також ставок для худоби.

З 1659 по 1664 роки власником Любомльського староства був гетьман Іван Виговський. Прийнявши від короля у вічний спадок Любомльське староство, він виконав одну зі статей Гадяцького договору і відмінив у старостві унію. Будучи великим захисником православ’я, Виговський став колятором православних храмів у Любомльському старостві. Одним із таких прикладів був привілей від 10 лютого 1661 року, де І. Виговський повідомляв, що він вирішив збудувати церкву в с. Нудиже та подарувати їй і тутешньому священику відповідний наділ землі. Він мотивував свій вчинок такими словами:

«…щоб хвала Божа в святому православ’ї поширювалася, я дозволяю своїм підданим Нудизьким закласти будівництво церкви Воздвиження Чесного Хреста…»

З документу можна зробити висновок, що церква була побудована у 1660 році, і при ній першим священиком був о. Іван Федорович (Теодорович), який отримав на церкву лан «Сем’янківський» та ділянку під будинок на свої потреби і город. Це пожалування через кілька місяців було доповнене «чотирма бортями», що були приєднані до володінь священика.

Після страти поляками І. Виговського в 1664 році, церква в с. Нудиже була переведена в унію. 12 квітня 1669 року Любомльский староста Дмитро-Юрій Корибут Вишневецький, коронний гетьман і воєвода Белзький своїм привілеєм підтвердив усі постанови І. Виговського щодо Нудизької церкви.

Церква була дерев’яна. Згідно візитації церкви у 1721 році можна зробити припущення, що церква була трьохзрубна і мала іконостас. Інформацію про церкву дають візитації за 1759, 1773, 1779, 1787, 1793 роки.

Після ІІІ поділу Польщі у 1795 році село Нудиже було у складі Володимирського повіту Волинського воєводства. На 1796 рік у селі було 130 дворів і 786 парафіян. На початку ХІХ століття село було вже власністю графа Ксаверія Браницького, який дав церкві дозвіл на вільну рубку лісу.

Згідно опису церковного майна за 1850 рік, у церкві зберігались ікони, стародруки й інше начиння з ХVІІ-ХVІІІ ст. Було до 30 ікон, написаних на дереві. Богослужбові книги Львівської, Супрасльської, Віленської, Почаївської, Київської і Московської друкарень. Найстарішою книгою був «Трифологіон» 1621 року.

До кінця ХVІІІ ст. захоронення в селі Нудиже проводились біля церкви. А з 1799 року була відведена на відстані 200 сажнів від церкви в урочищі «Окушниве» нова площа під кладовище, розміром 16 на 16 сажнів.

У 1849 році після конфіскації маєтностей Браницьких жителі села були переведені з приватної власності в державну. Станом на 1854 рік у селі було 144 двори і 1206 жителів. Церква мала 92 десятини землі. Церковна бібліотека нараховувала 153 томи книг.

У 1868 році за державні кошти була побудована нова дерев’яна церква на кам’яному фундаменті. Село належало Головненській волості. У 1891 році була відкрита церковнопарафіяльна школа, в якій навчалось 20 хлопчиків.

На кладовищі у 1897 році була побудована каплиця.

Церква пережила Першу Світову війну. В період польської влади з початку 1919 року до 1939 року громада села мала 145 гектарів землі. У селі був паровий млин, який згорів у 1935 році.

У період німецької окупації біля села неодноразово відбувались бої між загонами УПА і червоними партизанами.

У липні 1944 року село визволене від німецьких окупантів. У 1948 році в селі створено колгосп «Волинь».

На 1962 рік село налічувало 240 дворів.

Нині село рахується старостинським округом № 2. В селі працює загальноосвітня школа І-ІІІ ст., дитячий садок, відділення звязку, бібліотека з пунктом вільного доступу до Інтернету,  клуб, акушерсько-фельдшерський пункт, магазини продовольчих та промислових товарів.

Згідно перепису населення за 2001 рік, в селі проживало 809 мешканців. Нині в Нудижах мешкає 707 чоловік.

У кінці ХІХ ст. в селі було викопано скарб монет ХVІІ ст. Протягом століть населення займалось гончарством, аж до середини ХХ ст. На початку ХХ ст. в Нудижах було 4 гончарних печі. Село славиться також своїми потужними джерелами, які є найбільшими в районі. Поблизу села геологи виявили поклади фосфатів, які через рух підземних вод приводять до провалу землі, є й урочище «Проваленниця». Також відомі урочища «Острів», «Поплави», «На пісок», «Соболівка», «Трубиці», «Потрубищі», «Березівка», «Мельнище», «Старина», «Горнище», «Сидильне», «Рубляне», «Близвид».

У зібранні Національного художнього музею України в Києві зберігається ікона «Воздвиження Чесного Хреста», привезена експедицією Данила Щербаківського у 1910 р., яка взята з іконостасу Нудизької церкви і датується приблизно 1660 роком. Можливо, саме цю ікону замовив гетьман Іван Виговський, будуючи церкву в с. Нудиже. У Волинському краєзнавчому музеї знаходиться Євангеліє 1670 року Львівського друку також із цієї церкви. У Любомльський краєзнавчий музей передано стародрук із 1639 року.

Цікаві місця

  • Дуб Волиняка;
  • Джерело Польова криниця;
  • Джерело Трактова криниця.

Фото без опису

Хресто-Воздвиженська церква УПЦ МП, 1868р.

Фото без описуДуб Волиняка

Фото без опису

Джерело Польова криниця

Фото без опису

Джерело Трактова криниця

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь